אבטחת מידע

מה זה אבטחת מידע? מה זה סייבר?

אבטחת מידע וסייבר אלו שני מושגים העוסקים בהגנה על נתונים ומספקים סוגים שונים של פתרונות אבטחה, ובכל זאת, זאת יש ביניהם הבדלים. לכן חשוב לכל ארגון או חברה שמשקיעים בנושא להבין בצורה נכונה כל מושג בנפרד, כמו גם את ההבדלים בין שני המושגים, כדי להבטיח שפתרון האבטחה שבוחרים יהיה מותאם לצרכים שלהם. 

אז מהי אבטחת מידע ומהו סייבר? ועל מה כל פתרון אבטחה מגן? ריכזנו לכם את הפרטים החשובים. 

מהי אבטחת מידע?

כאשר אנו חושבים על אבטחת מידע אנו מיד נוטים לחשוב על מחשבים ומידע דיגיטלי, אך למעשה ניתן לאחסן נתונים חשובים ומידע בעל ערך בדרכים שונות ומגוונות. אבטחת מידע מתייחסת בעיקר להגנה על סודיות, זמינות ושלמות של נתונים, ללא כל קשר למקום שבו הם מאוחסנים. במסגרת אבטחת מידע ניתן להגן על ארון של מסמכים חשובים באותה מידה שנגן על מסד הנתונים של הארגון. 

במילים פשוטות, מטרתה של אבטחת מידע היא להגן על מידע ומערכות מידע מפני שימוש, חשיפה, שיבוש, שינוי, גישה בלתי מורשית או הרס עבור המטרות הבאות:

 • סודיות – הגבלת הרשאות והפעלת אמצעים להגנה על פרטיות ועל מידע קנייני. 
 • יושרה – שמירה מפני הרס, שינוי, מידע לא תקין ואותנטיות של המידע. 
 • זמינות – הבטחת גישה אמינה למידע ולשימוש בו בזמן אמת. 

מהי אבטחת סייבר?

בתוך מסגרת שירותי אבטחת מידע נמצא גם תחום הסייבר. פתרונות סייבר כאלו ואחרים נועדו כדי להגן על השימוש במרחב הקיברנטי בלבד מפני התקפות סייבר מבפנים או מחוץ לארגון. מומחי סייבר מטפלים בכל פרצה שקוראת לגנב וחשופה להתקפות או במניעת גישה לא מורשית ומתמקדים בעיקר במחשבים, רשתות, שרתים, מכשירים ותוכנות. 

במילים פשוטות, אבטחת סייבר מגנה באופן ספציפי על מידע דיגיטלי, מערכות ורשתות בלבד וזהו ההבדל העיקרי בינה לבין אבטחת מידע.

היכן ישנה חפיפה בין אבטחת מידע לבין סייבר?

מכיוון שישנה חפיפה בין פתרונות סייבר לבין אבטחת מידע, חל בלבול מוצדק בין שני המונחים. כיום, אחוז ניכר מהמידע מאוחסן ברשת באופן דיגיטלי, אם במחשב, אם בשרת ואם על ענן, ולכן פושעים ברשת האפלה יכולים לקבל גישה למידע הזה ועשויים לנצל זאת לטובתם, ולרעתו של העסק. הן באבטחת מידע והן בסייבר רואים חשיבות גדולה בערכם של הנתונים. אולם בעוד שבאבטחת מידע מגנים על סודיות, שלמות וזמינות הנתונים, באבטחת סייבר הדאגה העיקרית היא להגן על הנתונים מפני גישה אלקטרונית לא מורשית. 

בשני המקרים, חשוב להבין אילו נתונים מהווים סיכון לארגון במידה ויחשפו, ובהתאם לכך להקים מערך אבטחה הכולל בקרות מתאימות, כדי למנוע גישה לא מורשית. 

ומה ההבדל בין אבטחת מידע לסייבר?

בסייבר מתמקדים בהגנה על נתונים דיגיטליים מפני תקיפה או פגיעה. מומחי הסייבר לוקחים על עצמם תפקיד פעיל יותר בשמירה על שרתים, נקודות קצה, רשתות ומסדי נתונים על ידי מציאת פערי אבטחה ונקודות תורפה. הם גם מזהים היכן נמצאים הנתונים הכי רגישים, מגדירים את הסיכון ומתאימים את הטכנולוגיה. 

באבטחת סייבר שמים דגש על הדברים הבאים:

 • אבטחת יישומים – זיהוי, תיקון ושיפור האבטחה של יישומים כדי למנוע גניבת נתונים או קוד בתוך האפליקציה. 
 • אבטחת רשת – אבטחת רשתות מפני שימוש לרעה, גישה בלתי מורשית והפרעות של שירות. 
 • אבטחת ענן – בקרות, נהלים, מדיניות וטכנולוגיות שמבוססות על ענן ופועלות יחדיו בהגנה על תשתיות.
 • תשתית מאובטחת – מערך אבטחה הכולל סורקי וירוסים, מערכות למניעת פריצות וחדירות, תוכנות נגד תוכנות זדוניות ועוד. 

לעומת זאת, אבטחת מידע עוסקת באבטחת המידע, ללא כל קשר לאופן שבו הוא מאוחסן, במרחב הקיברנטי ומחוצה לו. כלומר האינטרנט ומכשירי הקצה יכולים להיות רק חלק מתמונה רחבה יותר. מומחי אבטחת מידע מתמקדים ביושרה, סודיות, גיבוי וזמינות של כל הנתונים. 

אבטחת מידע כוללת פתרונות סייבר, תוך שימת שמים דגש גם על הנושאים הבאים:

 • בקרות פרוצדורליות – זיהוי, מזעור ומניעת סיכוני אבטחה לכל נכס פיזי של הארגון לרבות מרכזי נתונים, מערכות מחשב ואפילו ארונות מסמכים. במסגרת הבקרה מבצעים הדרכות המגדילות את המודעות לנושאי אבטחה, בונים תכניות ומגדירים נהלים כתגובה לאירועים שונים ועוד.
 • הרשאות גישה – כאן מגדירים למי תהיה גישה למידע הרגיש של החברה ולרשת של החברה. הרשאות אלו קובעות הגבלות על גישה פיזית (כמו למשל כניסה לבניין או לחדרים מסוימים) וכן גישה וירטואלית. 
 • בקרות טכניות – בקרות אשר כוללות אימות משתמשים בכניסה לבניין או לרשת, חומות אש ותוכנות אנטי וירוס.
 • הערכות סיכונים – עוסקות במזעור איומי אבטחה אפשריים על ידי הערכת סיכונים, כמו גם על ידי אכיפת דרישות אבטחת מידע, חוקי פרטיות ותקני אבטחת סייבר. 

מדוע צריך מומחים באבטחת מידע ופתרונות סייבר?

כיום עסקים רבים מבוססים על ידע טכני ומידע דיגיטלי יותר מאי פעם וככל שהתחום יותר מתקדם, כך עליהם לעבוד על פי נהלים ולהצטייד בפתרונות אבטחת המידע הכי מתקדמים, במטרה להגן על נכסיהם החשובים. 

מומחים באבטחת מידע וסייבר יכולים לסייע לכם לנטר את אבטחת המידע שלכם ולספק פתרונות סייבר מתקדמים כדי שתקבלו מענה מקיף עבור כל הצרכים שלכם ותוכלו להמשיך לעשות את מה שאתם עושים בלב שקט. באמצעות הערכת סיכונים, איתור נקודות תורפה וזיהוי פרצות אבטחה יגנו על הארגון שלכם ויספקו לכם לפתור בעיות קיימות כמו גם להתריע על בעיות אפשריות ולטפל בהן, לפני שמשהו יקרה. 

ולסיכום, 

ישנם הבדלים בין אבטחת מידע לסייבר אבל שניהם חשובים לארגון שלכם באותה מידה. בעוד שניתן לראות בסייבר כתת פעילות בתחום אבטחת המידע, בסופו של דבר, שני התחומים מתמקדים בהגנה על הנתונים החשובים של העסק. לכן אלו הם השותפים שלכם, כאשר אתם רוצים לזכות למקסימום אבטחה ולוודא שהמידע הרגיש, הקניין הרוחני, הנתונים החשובים או כל הנכסים שלכם, לא יגיעו לידיים הלא נכונות ויסכנו את הפעילות הארגונית. 

Write a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *