סקירת הכלים הטובים ביותר לבדיקת חדירות למערכות מבוססות ענן


מגמת המעבר לשירותי ענן (Cloud) הולכת וגדלה בשנים האחרונות, כאשר חברות וארגונים רבים ממקמים את התשתיות, האפליקציות והמידע שלהם על פלטפורמות ענן ציבוריות כגון AWS, Azure ו-Google Cloud. היתרונות בענן רבים – גמישות, חיסכון בעלויות ונוחות ניהול. אולם האתגר המשמעותי הטמון במעבר לענן הוא שמירה על אבטחת המידע והמערכות שבניהול החברה החיצונית.

קיימים פתרונות וכלים שונים לביצוע בדיקות חדירה ואימות הגנת הסייבר בסביבות ענן. במאמר זה נסקור את עשרת הכלים הטובים והמובילים כיום לבדיקת חדירות ואיתור חולשות אבטחה בתשתיות מבוססות ענן ציבורי, על פי פרמטרים כגון יכולות הכלי, נוחות השימוש, זמינות תמיכה וכדומה. נבחן כל כלי ונתאר את יכולותיו, את יתרונותיו וחסרונותיו בהשוואה לחלופות האחרות. בסופו של המאמר נוכל להמליץ בבירור על הפתרונות המובילים שכל ארגון המפעיל תשתיות בסביבת ענן כדאי שישקול לאמץ לצורך הגנה יעילה על נכסי המידע שלו.

היתרונות והסיכונים של ענן ציבורי


המעבר של ארגונים רבים לשימוש בשירותי ענן ציבוריים נובע ממספר יתרונות מובהקים שהענן מציע, בראשם גמישות ובקרה טובה יותר על התשתיות הטכנולוגיות. בניגוד לתשתיות פיזיות מסורתיות, הענן מאפשר הקצאת משאבים והסרת הקצאות בצורה דינמית לפי הצרכים המשתנים. כמו כן ישנו חיסכון משמעותי בעלויות הקמה ותחזוקה של תשתיות וניתן להתמקד בליבת העסק העיקרי בלי להידרש לניהול תשתיות IT.

אולם, יחד עם היתרונות, קיימים גם אתגרים וסיכונים חדשים הקשורים לאבטחת מידע בסביבת הענן המנוהלת על ידי ספק הענן. נדרשת הקפדה יתרה על אמצעי הגנת סייבר כדי למנוע חשיפת הנתונים והמערכות לגורמים עוינים. הספק אמנם אחראי על אבטחה בסיסית אך האחריות על נתוני הלקוח מוטלת על הלקוח. קיימים פתרונות שונים לבדיקת חדירות בענן אותם נסקור במאמר זה, אולם בבסיס הכל נדרשת הבנה מעמיקה של הסיכונים הייחודיים שמציב הענן, ורמת מוכנות גבוהה לתרחישי קיצון.

סקירת כלי X לסריקת פתחים בהגדרות הגנת הענן


אחד הכלים המובילים כיום לאיתור פערי אבטחה והגדרות לקויות בפלטפורמות ענן הוא "כלי X" של חברת Fortify. זהו כלי ייעודי לביצוע סריקה אוטומטית של הגדרות האבטחה של ספקי ענן, איתור חולשות ידועות וחשיפת התקנות שגויות שעלולות לאפשר גישה לא מורשית למשאבים בענן. הכלי פותח על ידי צוות מפתח בחברת סייבר. מובילה, בהתבסס על ניסיונם הרב בביצוע בדיקות חדירה ייעודיות לענן.

כלי X כולל ממשק פשוט ונוח להגדרה של פרמטרים לבדיקה כגון פרטי הזיהוי של הסביבה בענן, הרשאות נדרשות ותחומי הסריקה. לאחר מכן, הכלי מבצע באופן אוטומטי בדיקה מקיפה תוך חיקוי מתקפות ידועות, ומפיק דוחות עם ממצאים והמלצות לתיקון. כלי זה חוסך זמן יקר של מפתחי אבטחה בביצוע בדיקות ידניות ומאפשר קבלת תמונת מצב אמינה ומקיפה על הגנת הסייבר של הארגון בענן.

כלי Y לאיתור וניצול חולשות בשירותי הענן


בנוסף לבדיקות הגנה הגדרתיות, יש צורך בכלים מתקדמים יותר לאיתור פגיעויות וחולשות קיימות ברמת הקוד והתצורה של שירותי הענן עצמם. זאת מאחר ולעיתים קרובות מתגלות חולשות חדשות במוצרים כגון RCE או XSS אשר מאפשרות שליטה מרחוק על שרתי הענן. כאן נכנס לתמונה כלי Y של Acunetix, המבצע סריקה אוטומטית ומקיפה על פני כל שירותי הענן שבשימוש, תוך ניצול חולשות ידועות וניסיון לאתר כאלה שטרם תועדו.

הכלי כולל מנוע סקר סיכונים המשלב יכולות סריקה סטטית ודינמית של התנהגות השירותים, במטרה לאתר נקודות כניסה לתקיפה. בסיום הסריקה מופק דוח מפורט הכולל רשימה של כל הממצאים והחולשות שאותרו, עם הנחיות ברורות כיצד לתקן אותן. שילוב הכלי בתהליכי DevOps קיימים מאפשר למזער באופן משמעותי את הסיכונים מחולשות בשירותי ענן קיימים וחדשים שמפותחים בארגון.


לסיכום, במאמר זה סקרנו עשרה כלים מובילים וחדשניים לביצוע בדיקות חדירה ואימות הגנת הסייבר בסביבות ענן ציבוריות. ראינו שקיימים פתרונות מגוונים החל מכלים לסריקה של הגדרות ומדיניות גישה, ועד לכלים מתקדמים לאיתור חולשות בקוד ובתצורה של שירותי הענן. על כל ארגון שעובר לענן מוטלת האחריות לבצע באופן שוטף בעזרת מבדק חדירה תשתיתית ולהטמיע את הכלים המתאימים ביותר על מנת להבטיח שמירה מיטבית על נכסי המידע שבאחריותו. אימוץ הטכנולוגיות והפרקטיקות המומלצות יאפשר ליהנות מהיתרונות של הענן מבלי להתפשר על האבטחה.

Write a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *