בדיקת חדירות

סקר סיכונים לאיומי סייבר, תהליך בדיקת חדירות לאיתור כשלי אבטחת מידע – היום כבר ברור מעל לכל ספק, סיכוני סייבר ואיומי אבטחת מידע הם מהאתגרים הגדולים ביותר שארגונים ועסקים יצטרכו להתמודד איתם, בעתיד הקרוב והרחוק, זאת לצד ניווט במציאות עסקית תחרותית, דיגיטלית, דינמית וגלובלית. לכן קריטי להיות מוכנים מראש, להתגונן מפני האיומים הרבים והמורכבים הנמצאים במרחבים הדיגיטליים ולצמצם עד כמה שניתן את סיכוני הסייבר.

דרך יעילה ורלוונטית מתמיד להכין את הארגון לאבטחת מידע וסייבר איכותית, וכזו שגם תחסוך לכם כסף ותמנע השקעה במערכות הגנה לא מתאימות, היא ביצוע בדיקת חדירות. נסביר כאן לעומק לגבי תהליכי Penetration Test ויישום מקצועי, מדויק ומותאם אישית שלהם בארגון שלכם – כדי שתהיו הכי מוכנים שאפשר, תעמדו בדרישות רגולציה לגבי אבטחת מידע ותחסכו לעצמכם המון משברים, סיבוכים והוצאות במקרים של תקיפות סייבר.

בודקים מראש בדיוק כמה המערכות שלכם מוגנות

בעולם העסקים והארגונים, ההתמודדות הכי טובה עם אתגרים, משברים ואיומים היא כאשר אתם יודעים מול מה אתם ניצבים, מה היכולות והחולשות שלכם ומהן הדרכים האופטימאליות לפעול בהקשר למגוון מקרים ותגובות. לא בכל דבר אפשר להיות מוכנים לגמרי, קל וחומר כאשר מדובר על תחום דינמי, מורכב כל כך ועם הרבה אי ודאות כמו איומי סייבר – אבל בהחלט אפשר להיות מאוד מוכנים, לכסות כמה שיותר "שטח" בהכנות שלכם ולדעת מראש בדיוק עד כמה אתם מוגנים, כדי שתוכלו לשפר ולשדרג באופן מושכל ואפקטיבי.

זה בדיוק המהות של שירות בדיקות חדירות לאיומי סיבר וסיכוני אבטחת מידע, שירות מקיף, מקצועי ומורכב שאנו מספקים לכם, עם צוות מנצח ובהתאמה אישית מלאה למאפיינים הייחודיים של הארגון שלכם.

במציאות הנוכחית ובהחלט גם העתידית, תקיפות סייבר, גניבת קניין רוחני באמצעים דיגיטליים ופגיעות אבטחת מידע הם ממש לא "כאב ראש" רק לתאגידים גלובליים וגופים ממשלתיים. המציאות מוכיחה שוב ושוב שאיומי אבטחת מידע וסייבר הם בהחלט משהו מוחשי ורלוונטי עבור כלל העסקים והארגונים, גם קטנים ובינוניים ובעיקר בישראל שבה יש לגורמים עוינים אפילו יותר אינטרסים לבצע מתקפות סייבר – מתקפות שבהחלט יכולות להיות הרסניות ויקרות מאוד.

לכן יישום חכם של Penetration Test הוא צעד מקדים מושכל ויעיל במיוחד שאתם יכולים וצריכים לנקוט בו. בדיקת חדירות מקיפה ומקצועית תאתר את הכשלים והחולשות שלכם, תזהה איפה אתם פועלים נכון ותספק המלצות לתהליכי המשך ולצעדים אופרטיביים לשיפור המוגנות והמוכנות שלכם בתחום הסייבר ואבטחת המידע.

מה זה מבדק חדירה?

ראשית, אפילו אם שמעתם את המונח מבדק חדירה בעבר ואף קיבלתם המלצה מעמיתים או יועצים מומחים לבצע בדיקה שכזו בארגון בו אתם מנהלים, עליכם להבין באופן כללי מה זה בדיקת חדירות. עוד לפני שאתם נכנסים לעובי הקורה בהקשר של נוהל אבטחת מידע בארגון או בודקים את אופן היישום שלכם של תקנות אבטחת מידע להגנת הפרטיות (נושאים חשובים ומהותיים, בסביבה הרגולטורית כיום), אתם צריכים להבין איפה הכשלים, נקודות התורפה והחולשה שלכם בכל הנוגע למניעת התקפות סייבר, כאלו שיכולות לגרור השלכות מהותיות, כבדות ויקרות מאוד. ובכן, מה זה בדיקת חדירות?

בעולמות הגנת הסייבר, בדיקות חדירות, מוכרות מקצועית גם Penetration Test, הן מאבני היסוד של מוכנות והתגוננות חכמה מפני האיומים הרבים והמורכבים הקיימים. למעשה, בדיקת החדירות מיישמת דימוי כזה או אחר של מתקפת סייבר מתוכננת, מנוהלת ומבוקרת על מערכות המחשוב, התקשורת והתשתית של הארגון, דרך מגוון דרכים ושיטות.

צוות ייעודי ומאוד מיומן שלנו מבצע הלכה למעשה תקיפה על מערכות המחשבים ו/או התקשורת שלכם בארגון, מחפש ומאתר חולשות וכשלי אבטחה ומנצל אותם כדי לחדור למערכות ולבדוק לאיזה מידע ניתן לגשת ואילו שימושים אפשר לעשות לאחר החדירה "לקרביים הדיגיטליים" של הארגון. כמובן שבדיקת חדירות היא הליך מבוקר ומנוהל, אשר מבוצע במסגרת שירות ייעוץ אבטחת מידע וסייבר שאתם בעצמכם הזמנתם, כך שהתקיפה היא מדומה בלבד ולא נגרם כל נזק מעשי.

הרעיון הוא לבצע תקיפות מבוקרות ומנוהלות לתוך מערכות הארגון או העסק, להבין מה לא בסדר, לתקן ולשפר את מערכות ההגנה וכל זאת כדי למנוע תקיפות זדוניות אמיתיות ואת הנזק הפוטנציאלי המקיף שלהן.

בדיקות "קופסא לבנה לעומת בדיקות "קופסא שחורה"

אלמנט נוסף וחשוב לגבי תהליכי Penetration Test בארגונים, הן אופן יישום הבדיקה. יש בדיקות המסווגות בדיקות "קופסא לבנה": בהן לצוות הבודק והמדמה תקיפה ש את כל או רוב המידע לגבי המערכות שאליהן מנסים לפרוץ ולתקוף. כאשר לחלופין, יש בדיקות "קופסא שחורה": אשר בהן לצוותי הבדיקה המבצעים את התקיפות המדומות אין כלל מידע על המערכות או שיש להם מידע בסיסי בלבד – בדומה לסיטואציה של האקרים אמיתיים התוקפים את המערכות בארגון. יש סיבות לכאן ולכאן להשתמש בכל אחד מהמודלים, כאשר זה תלוי סיטואציה, מטרות וגם תלוי בסוג והיקף המערכות הרלוונטיות ותחום הפעילות של הארגון. אך כן חשוב לבצע לפחות מבדק חדירה קופסא לבנה ולא להסתפק בבדיקה אוטומטית שאינה מקיפה או אמינה מספיק.

כמו כן, מכיוון שמטרת העל של בדיקת חדירות היא לאתר, בזמן אמת ובתרחיש ריאלי ואמיתי, כשלי אבטחה וליקויי תקן אבטחת מידע, בהחלט ניתן לבצע את הבדיקה ואת התקיפות ללא ידיעת עובדי החברה, בדגש על אנשי IT וסייבר (עם ידיעת הנהלה בכירה לצורך העניין) – כך הדימוי קרוב יותר למציאות ומשקף את סטטוס ההגנה האמיתי.

סוגי ושירותי בדיקות חדירות שאנו מספקים

שירות ביצוע בדיקת חדירות / Penetration Test בארגונים ניתן במסגרת י פרויקט ייעוץ אבטחת מידע וסייבר ותחת הקטגוריה של שירותי תקיפה. סוגי בדיקות החדירות שאנו מציעים ומבצעים הם:

  • בדיקת חדירות אפליקטיבי – תקיפה וחדירה דרך יישומים שונים.
  • הליך Penetration Test תשתיתי – תקיפה וחדירה דרך מרכיבי תשתית תקשורת, ענן וכו'.
  • סימולציות Red Team– דימוי מתקפה אמיתית, למשל תקיפה שכבר קרתה, עם או ללא מודעות הארגון.

תקנות הגנת הפרטיות אבטחת מידע

היום, הנושאים של אבטחת סייבר, הגנת הפרטיות ורגולציה קשורים זה בזה באופן הדוק ולעיתים מורכב, כאשר לצד איומי סייבר רבים יש גם רגולטורים הדורשים סטנדרטים מסוימים ומערכות מתאימות כדי להגן על המידע והפרטיות של לקוחות ומשתמשים. לכן, אלמנט חדש יותר ורלוונטי מאוד של Penetration Test היום כולל לא אחת גם התייחסות לכך.

המשמעות המעשית היא שבדיקת חדירות כוללת לגבי תקנות אבטחת מידע או נהלי אבטחת מידע בארגון תכלול גם אלמנטים הנוגעים לתקנות אבטחת מידע להגנת הפרטיות ומערכות להגנה על פרטיות ומידע של לקוחות/גולשים/משתמשים.